1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Track and Field at the Stanford Invitational

Discussion in 'University of Colorado News and Olympic Sports' started by cmgoods, Mar 29, 2013.

  1. cmgoods

    cmgoods Olympic Sports Mod Club Member

    Joined:
    Oct 15, 2011
    Messages:
    12,268
    Likes Received:
    481
    The Track and Field team is in Palo Alto today and tomorrow for the Stanford Invitational. Here is a preview from the Stanford website:
    Meet Schedule [​IMG] | Heat Sheets & Live Results
    Meet Coverage from Flotrack
     
  2. cmgoods

    cmgoods Olympic Sports Mod Club Member

    Joined:
    Oct 15, 2011
    Messages:
    12,268
    Likes Received:
    481
    Day1 Results

    Here are the results from the first day, hopefully I didn't miss anyone. Sorry the formatting sucks .



    Event 8 Men 1500 Meter Run Section 1
    ================================================================
    Name Year School Finals
    ================================================================
    1 Riley Masters Oklahoma 3:40.77
    2 Matt Miner Oregon 3:42.60
    3 Kevin Batt Adams State 3:42.78
    4 Elijah Greer Oregon 3:43.56
    5 Joey Bywater Washington 3:43.95
    6 Isaac Presson North Caroli 3:44.25
    7 Connor Winter Colorado 3:44.54
    8 Chad Noelle Oregon 3:45.84
    9 Blake Theroux Colorado 3:48.19
    10 Nick Hutton Minnesota 3:48.97
    11 Patrick Rono Arkansas 3:52.40
    -- Billy Ledder Georgetown DNF

    Event 9 Men 1500 Meter Run Section 2
    ================================================================
    Name Year School Finals
    ================================================================
    1 Eric Harasyn Unattached 3:44.72
    2 Michael Coe Unattached 3:45.23
    3 Matt Daniels Adams State 3:45.45
    4 Ned Willig Brown 3:45.53
    5 Chris Brewer Oregon 3:46.07
    6 Zach Perkins Air Force 3:46.09
    7 Jordan Locklear California 3:46.65
    8 Marcus Paulson Minnesota 3:47.02
    9 Boru Guyota Oregon 3:49.49
    10 Erik Berg Brown 3:49.61
    11 Justin Brinkley Stanford 3:51.38
    12 Richard Medina Colorado 3:51.78
    -- Sandy Roberts Unattached DNF

    Event 11 Men 1500 Meter Run Section 4
    ================================================================
    Name Year School Finals
    ================================================================
    1 Steve Garboden San Francisc 3:47.79
    2 Lee George Washington S 3:48.32
    3 Jason Witt BYU 3:49.31
    4 Falko Zauber Iowa State 3:49.59
    5 Kevin Fitzgerald Fordham 3:50.31
    6 Timothy Luthin Stanford 3:51.58
    7 Billy Ledder Georgetown 3:52.02
    8 Alex Dillenbeck Iowa State 3:52.20
    9 Dan Sullivan Wis.-Stevens 3:54.64
    10 Hugh Dowdy Colorado 3:55.79
    11 Rob Webster Jr. Washington 3:59.55
    -- Ryan Waite BYU DNF

    Event 20 Men 5000 Meter Run Section 2
    ================================================================
    Name Year School Finals
    ================================================================
    1 Wade Meddles Eastern Kent 13:52.16
    2 Dan Quigley Missouri 13:55.44
    3 Caleb Edmonds Liberty 13:57.09
    4 Weston Strum Loyola Marym 13:57.42
    5 Daniel Everett Columbia 13:57.72
    6 Alex Brill Wisconsin 13:57.79
    7 Tabor Stevens Adams State 13:57.94
    8 Thomas Gruenewald BYU 13:58.33
    9 Jeremy Rae Notre Dame 13:59.32
    10 Matt Fischer Penn State 14:01.23
    11 Todd Wakefield Washington S 14:02.34
    12 Andrew Kimpel Washington S 14:02.70
    13 Daniel Clorley Iona 14:03.98
    14 Michael VanVoorhis Wisconsin 14:06.75
    15 Niklas Buhner Auburn 14:07.92
    16 Isaac Chavez Chico State 14:08.19
    17 Ammar Moussa Colorado 14:12.79
    18 J.P. Malette Notre Dame 14:13.03
    19 Adam Behnke Indiana 14:15.36
    20 Leighton Spencer Columbia 14:16.50
    21 Taylor Farnsworth BYU 14:22.59
    22 Alex Hatz Wisconsin 14:23.71
    23 Nolan Fife Indiana 14:26.44
    24 Joseph Chebet Western Kent 14:36.71
    -- Michael Coe Unattached DNF
    -- Nick Crits La Salle DNF

    Event 25 Men 10000 Meter Run Section 2
    ================================================================
    Name Year School Finals
    ================================================================
    1 Robert Krebs Portland 29:25.95
    2 JL Hines Florida 29:26.03
    3 Matthew Melancon Oregon 29:31.82
    4 Demetrios Pagonis Davidson 29:32.58
    5 Brogan Austin Drake 29:32.97
    6 Chris Frias Cal Poly 29:33.12
    7 Reed Connor Wisconsin 29:33.88
    8 Sean Davidson Cal Poly 29:35.80
    9 Tom Anderson Butler 29:36.42
    10 Kyle McKenna Utah State 29:37.29
    11 Pierce Murphy Colorado 29:37.71
    12 Christopher Johnson Colgate 29:37.80
    13 Elphas Maiyo UTEP 29:41.19
    14 Jono Lafler Washington S 29:41.45
    15 Tito Medrano Syracuse 29:43.47
    16 Alex Monroe Lock Haven 29:45.77
    17 Reed Kamyszek Syracuse 29:45.90
    18 John Raneri North Caroli 29:48.19
    19 William Kincaid Portland 29:49.28
    20 Brian King Georgetown 29:49.56
    21 Matt Bell Air Force 29:51.16
    22 David Osborn Oklahoma Sta 29:51.76
    23 Mitchell Hunt Oregon 29:52.60
    24 Josh MacDonald Liberty 29:57.64
    25 Jacob Erschen Wisconsin 30:03.45
    26 Andrew Palmer Syracuse 30:07.79
    27 Griffin Jaworski Auburn 30:11.61
    28 Mark Dennin Georgetown 30:12.57
    29 Josh Garcia Florida St. 30:15.39
    30 Michael Brice Wisconsin 30:15.58
    31 Matt Johnsen Lamar 30:16.82
    32 Elkana Rotich UTEP 30:17.27
    33 Isaiah Bragg Air Force 30:18.94
    34 Jake Dawson Long Beach S 30:21.09
    35 Jack Hackett Marquette 30:24.84
    36 Austin Huff Humboldt Sta 30:32.72
    37 Griff Graves Syracuse 30:33.77
    38 Aaron Beattie Washington 30:41.45
    39 Robert Molke Syracuse 30:48.14
    40 Andrew Quallio Air Force 30:55.70
    41 William Griffin Marist 31:47.59
    42 Tom Derr Utah State 32:13.34
    -- Mac Fleet Oregon DNF
    -- Petrus Malherbe New Mexico DNF
     

Share This Page